Funputer

خانواده رزبری پای Raspberry Pi (به‌روزرسانی تیر۹۸)

مجموعه‌ی بردهای خانواده رزبری پای شامل فانپیوترهایی است که توسط بنیاد رزبری پای از سال ۲۰۱۲ در انگلستان توسعه داده شده است. این خانواده با هدف آموزش علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی برای مدارس و کشورهای در حال توسعه معرفی گردید اما کاربردهای گسترده‌ای در خارج از بازار هدف خود پیدا کرده و توسط بسیاری از علاقه‌مندان الکترونیک و حتی در صنایع نیز به کار گرفته شد.
اولین رزبری پای در فوریه 2012 معرفی گردید و طی ۷ سال گذشته چهار نسل 1 و 2 و 3 و ۴ از خانواده رزبری پای با فرم فکتورهای مختلف معرفی شده است. نسل اول دارای یک پردانده‌ی 32 بیتی ARM 700MHz تک هسته با 256MB RAM‌ بود و آخرین نسل دارای یک پردازنده‌ی 64 بیتی ARM 1.۵GHz چهار هسته‌ای با 1GB RAM تا 4GB RAM است.

تصویر گروهی تمام خانواده رزبری پای

در شکل زیر تصاویری از تمام نسخه‌ی های معرفی شده‌ را مشاهده می‌کنید (با کلیک بر روی تصویر می‌توانید آن را با سایز بزرگ ببینید [منبع]).

تصویر تمام بردهای خانواده رزبری پای

همانگونه که در شکل فوق می‌بینید فرم فکتورهای متفاوتی طی سال‌های گذشته برای این خانواده از فانپیوترها ارائه شده‌است. پرکاربردترین آن‌ها نسل‌های 2 و 3 با فرم فاکتور B است که برای آشنایی با آن‌ها و سایر کامپیوترهای تک برد می‌توانید به بخش فانپیوترها در وبسایت مراجعه کنید.

GPIO های بردهای خانواده رزبری پای

از نسخه‌ی 2 به بعد تمام بردهای خانواده رزبری پای دارای یک پورت 40 پین 2×20 به عنوان GPIO هستند. ترتیب پین‌های این پورت در شکل زیر نشان داده شده است. در این شکل نحوه‌ی نام‌گذاری براساس تراشه‌ی BCM و همچنین کتابخانه‌ی معروف WiringPi با رنگ‌های مختلف مشخص شده است.

GPIOهای خانواده رزبری پای

 

pinout رزبری‌پای GPIO

برای مشاهده‌ی pinout تعاملی رزبری‌پای می‌توانید به وبسایت pinout.xyz مراجعه کنید.

در حال حاضر مشخصات بردهای زیر از خانواده رزبری پای در فانپیوتر گردآوری شده است.

در پروژه‌ی آتاری و سگا با رزبری پای می‌توانید نحوه‌ی راه‌اندازی اولیه‌ی برد Raspberry Pi 3 را آموخته و اولین پروژه‌ی سرگرم کننده‌ی خود را با رزبری پای انجام دهید.

در پروژه IoT با رزبری پای: ذخیره و تحلیل دما و رطوبت در فضای ابری ThingSpeak نیز می‌توانید روش راه‌اندازی Raspbian Lite روی رزبری‌پای را آموخته و با یک برنامه‌ی پایتون با سنسور رطوبت و دمای AM2301 ارتباط برقرار کنید.

همچنین در این مطلب می‌توانید برخی کاربردهای صنعتی رزبری‌پای در PLC‌های صنعتی را مشاهده کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟

admin

حامد، مدیر فانپیوتر، مهندس برق و حدودا 10 سال فعال در زمینه‌ی سیستم‌های نهفته و بردهای کامپیوتری تک برد هستم. در این وبسایت پروژه‌ها و مطالب مرتبط با کامپیوترهای تک برد را با شما به اشتراک می‌گذارم. اگر سوال، راهنمایی یا هرتوصیه و اندرزی دارید از طریق بخش تماس یا کامنت‌ها دریغ نکنید :)

نظر دهید

دنبال کنید